👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق لیپیدها

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق لیپیدها

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏2

‏مقدمه

‏لیپیدها دسته‌ای از مولکولهای غیر قابل حل در آب و قابل حل در ‏حلالهای آلی مانند ‏اتر ‏و ‏کلروفرم ‏هستند. نواحی غیر قطبی هیدروکربنی ‏در آنها زیاد و تعداد گروههای قطبی کم است. از نظر ساختاری ، لیپیدها در مقایسه با ‏سایر درشت مولکولهای زیستی کوچک‌اند و واحدهای ساختاری آنها را ترکیباتی به نام ‏اسید ‏چرب ‏تشکیل می‌دهند.

‏اسیدهای چرب

‏اجزای اصلی سازنده لیپیدها را مونوکربوکسیلیک اسیدها با تعداد ‏کربن زیاد (4 تا 30 کربن) در یک زنجیره دراز تشکیل می‌دهند. اسیدهای چرب حاصل از ‏منابع جانوری ، ساختار ساده‌ای دارند و تعداد کربن آنها بین 14 تا 20 متغیر است. در ‏حالی که اسیدهای چرب گیاهی بسیار پیچیده‌تر می‌باشند و عواملی مانند اپوکسی ، ‏هیدروکسی ، کتو و حلقه‌های ‏سیکلوپروپان ‏به مولکولهای آنها افزوده ‏شده‌اند. اسیدهای چرب به علت سمی بودن به صورت آزاد بسیار کم دیده می‌شوند و اکثرا ‏با ایجاد ترکیب استرهای اکسیژن در ساختار لیپیدها شرکت می‌کنند.

‏اسید چرب ‏شامل یک گروه کربوکسیل (COOH-) ‏در یک انتهاست که به آن زنجیره خطی درازی از ‏هیدروکربنهای غیر قطبی متصل می‌شود. اگر همه اتمهای کربن موجود در زنجیره ‏هیدروکربنی با پیوند یگانه به یکدیگر متصل شده باشند، اسید چرب را اشباع و اگر یک

‏3

‏یا چند پیوند دو گانه در زنجیره وجود داشته باشد، آن را غیراشباع می‌نامند. هنگامی ‏که اسیدهای چرب در آب قرار می‌گیرند، انتهای قطبی آنها با مولکولهای آب ‏پیوند ‏هیدروژنی ‏تشکیل می‌دهد و دم غیر قطبی آنها را از آب دور می‌ماند. در سلولها ‏اسیدهای چرب به صورت آزاد به مقدار کم یافت می‌شوند، ولی به عنوان واحدهای ساختاری ‏لیپیدهای دیگر فراوانند.

‏انواع لیپیدها

‏تری گلیسریدها

‏تری گلیسریدها ‏، مهمترین شکلهای ذخیره‌ای ‏لیپیدها ‏هستند که در ‏سلولهای جانوری و گیاهی به صورت ذرات چربی وجود دارند. انرژی حاصل از اکسایش تری ‏گلیسریدها چند برابر انرژی حاصل از اکسایش ‏قندها ‏یا ‏پروتئین‌ها ‏می‌باشد. اکثر چربیهای طبیعی مانند کره ، روغن جامد و مایع ، چربیهای گوشت (پیه

‏3

) ‏، ‏چربی زیر پوست و حفره شکمی جانوران ، تری گلیسرید هستند. بافت چربی مهمترین بافت ‏ذخیره‌ای چربی در بدن جانوران است.

‏تری گلیسریدها از ترکیب سه مولکول اسید ‏چرب و یک مولکول ‏گلیسرول ‏تشکیل می‌شوند. گلیسرول ‏الکلی ‏سه کربنی است که ‏یک گروه هیدروکسیل با هر یک از کربنهای آن در پیوند است. برای تشکیل تری گلیسریدها ‏یک مولکول اسید چرب با هر یک از گروههای هیدروکسیل موجود در گلیسرول ترکیب و به ‏ازای هر اتصال حاصل ، یک مولکول آب ایجاد می‌شود. سه اسید چرب ممکن است از یک نوع ‏یا از انواع مختلف باشند.

‏اگر هر سه اسید چرب ‏اسید ‏پالمتیک ‏باشد، ترکیب را تری پالمتین و اگر اسید استئاریک باشد، آن را تری ‏استئارین می‌نامند. تری اسیل گلیسرولهایی که دو نوع یا چند نوع اسید چرب دارند، ‏تری اسیل گلیسرولهای مرکب ‏خوانده می‌شود، در نتیجه جهت معرفی آنها از شماره ‏کربنهای گلیسرول استفاده می‌شود.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت طراحی ایستگاه تقلیل فشار پاورپوینت What doctors should do to support patients with uncontrolled and severe asthma تجربه و سخنان بزرگان جهان مبانی نظری و پیشینه تحقیق سرمايه اجتماعی پاورپوینت علوم موثر بر سلامتی