👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق شیمی شیشه

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق شیمی شیشه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 10 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

2

‏شیمی شیشه

‏شیشه ، مایعی می‌باشد که بسیار سرد شده است و در حرارتی پایین‌تر از نقطه انجماد آن ‏، در حالت ‏مایع ‏قرار دارد و بطور ‏عمومی ، جسمی است شفاف که ‏نور ‏بخوبی از آن عبور می‌کند ‏و پشت آن بطور وضوح قابل روئیت می‌باشد.

‏دید کلی

‏شیشه از نظر ساختمان مولکولی در حالت جامد آرایش مولکولی نامنظم ‏دارد. در درجه حرارت‌های بالا ، شیشه مثل هر مایع دیگری رفتار می‌کند. اما با کاهش ‏دما ، ‏گرانروی ‏آن بطور غیر عادی افزایش می‌یابد و ‏باعث می‌شود ‏مولکول‌ها ‏نتوانند در آرایشی که لازمه کریستال شدن است، قرار گیرند. به این ترتیب شیشه از نظر ‏ساختمان مولکولی مانند مایعات نامنظم است، ولی این ساختمان غیر منظم ، دیگر متحرک ‏نیست.

‏شیشه جسمی سخت است که سختی آن در حدود 8 می‌باشد و همه اجسام بجز ‏الماسه‌ها ‏را خط ‏می‌اندازد. وزن مخصوص شیشه 2.5 گرم بر سانتیمتر مکعب بوده و بسیار تُرد و شکننده ‏است. شیشه در مقابل تمام ‏مواد ‏شیمیایی ‏حتی اسیدهای قوی و بازها مقاومت کرده و تحت تاثیر ‏خورندگی ‏واقع نمی‌شود، به همین علت ظرف آزمایشگاهی را از شیشه می‌سازند.

2

‏ فقط ‏اسید ‏فلوئوریدریک (HF) ‏بر آن اثر داشته و شیشه را در خود حل می‌نماید.

‏تاریخچه

‏شیشه گری ‏، یکی از قدیمیترین حرفه‌هایی است که بشر بدان ‏اشتغال داشته است. مصری‌ها سازنده اولین اشیای شیشه‌ای بوده‌اند که ظروف بدست آمده ‏از حفاریهای مصر قدمت 5000 ساله دارد. رومیان نیز در فن شیشه گری مهارت داشته‌اند و ‏در این صنعت از سایرین پیشرفته‌تر بودند. رونق شیشه سازی در نخستین ادوار تاریخ ‏اسلامی صورت گرفته است، زیرا هنری بود که در مساجد و زیارتگاه‌ها و تزئینات مذهبی ‏جلوه خاصی داشته و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

‏در ایران نیز ساختن شیشه قدمت ‏چند هزار ساله دارد. و نخستین واحد ماشینی تولید شیشه ساختمانی در ایران در سال 1340 ‏شروع بکار کرد.

‏ترکیبات سازنده شیشه

‏اجزای اصلی تشکیل دهنده شیشه

‏با نگاه به ‏جدول ‏عناصر ‏، کمتر عنصری را می‌توان یافت که از آن شیشه بدست نیاید، ولی سه ماده ‏کربنات دو سود ‏، ‏سنگ آهک ‏و ‏سیلیس ‏، مواد اصلی تشکیل دهنده شیشه می‌باشند. ‏مواد شیشه ساز مورد تایید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران عبارتند از

3

‏سیلیس (SiO2) ‏، ‏دی‌اکسید بور (B2O3) ‏، ‏پنتا اکسید فسفر (P2O5) ‏که از هر کدام بتنهایی می‌توان شیشه تهیه ‏نمود.

‏گدازآورها

‏کربنات سدیم (Na2CO3) ‏، ‏کربنات ‏پتاسیم (K2CO3) ‏و ‏خرده شیشه ‏، ‏سیلیکات سدیم و پتاسیم (Na2SiO3 , K2SiO3) ‏که ‏حاصل ترکیب سیلیس با گدازآورها می‌باشند، در آب حل می‌شوند و از شفافیت شیشه به ‏تدریج کم می‌کنند. به همین علت است که اغلب شیشه‌های مصرف شده در گلخانه پس از چند ‏سال کدر می‌شوند و ‏نور ‏از آنها بخوبی عبور ‏نمی‌نماید.

‏تثبیت کننده‌ها

‏برای آنکه مقاومت شیشه را در مقابل آب و هوا ثابت کنیم، ‏باید اکسیدهای دو ظرفیتی ‏باریم ‏، ‏سرب ‏، ‏کلسیم ‏، ‏منیزیم ‏و ‏روی ‏به مخلوط اضافه کنیم که ‏به این عناصر ، ‏ثابت کننده ‏می‌گویند.

‏تصفیه کننده‌ها

‏موجب کاستن حباب هوای موجود در شیشه می‌شوند و بر دو ‏نوعند:

‏فیزیکی: ‏سولفات سدیم (Na2SO4) ‏، ‏کلرات سدیم (NaClO3). ‏با ایجاد حباب‌های بزرگ حباب‌های کوچک را جذب و از ‏شیشه مذاب خارج می‌کنند.

👇محصولات تصادفی👇

دانلود پاورپوینت اعداد مقدس پاورپوینت مدیریت تحول نمونه پروپوزال رشته جغرافیای طبیعی نمونه پروپوزال رشته جنگل شناسی و اکولوژی جنگل پاورپوینت ویتامین ها