👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق تأثیر اعتقادات دینی بر بهداشت روانی

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق تأثیر اعتقادات دینی بر بهداشت روانی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 98 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏1

‏فصل اول ‏:

‏ب‏ـ‏ی‏ـ‏ان م‏ـ‏سئ‏ــ‏ل‏ـ‏ه

‏2

‏بیان مسئله

‏1-1) ‏مقدمه:

‏تأمین و حفظ سلامتی یکی از اهداف عالی انسان است که برای تحقق این هدف تمام کشورها بخش قابل توجهی از سرمایه های مادی و معنوی خود را به این امر اختصاص می دهند. از آن جا که کشور ما ایران بر پایه حکومت اسلامی اداره می شود، علاوه بر قوانین مدون ملی، در دین مقدس اسلام نیز برای نیل به این هدف، دستورات صریحی بیان شده است. مسلماً یکی از ابزارها برای توان مند کردن شخص، سلامت فکر و جسم است تا بتوانیم خود را از طریق آموزش و تعلیم و تربیت به مدارج بالای انسانی ارتقاء بدهیم.

‏در مورد تأثیر اعتقادات دینی بر بهداشت روانی از دیر باز میان متفکران اسلامی و متخصصان روانی نظرات متفاوتی وجود داشته است. از یک سو روان کاوانی چون فروید (1939-1856) و همکاران مذ‏به ‏ و اعتقادات ‏مذهبی ‏ را یک اختلال نورتیک تلقی کرده و دین باوری را نه تنها بر سلامت روانی مؤثر ندانسته اند، بلکه برعکس برای بهداشت روانی مخاطره آمیز نیز می دانند. (افروز، 1372) از سوی دیگر افرادی چون یونگ (1961-1875) هر گونه اعتقاد دینی، ولو این که با خرافات مانند معتقدات بشر اولیه را هم مورد توجه قرار داده و برای سلامت روانی افراد ضروری دانسته اند. (همان منبع: 15) در این راستا در سال های اخیر استفاده از روان درمانی ‏مذهبی ‏ در مداوای بیماری های روانی مورد بررسی قرار گرفته است. (بیان زاده، 1375).

‏4

‏بیان زاده (1375) روان درمانی را یک اقدام سیستماتیک به منظور رفع بیماری روانی د ر یک رویکرد شناختی- رفتاری ‏–‏ ‏مذهبی ‏ تعریف نموده و هدف از روش های درمان ‏مذهبی ‏ را رفع اضطراب و افسردگی از طریق جست و جوی ارزش هاو عقاید و سپس تغییر آن ها با به کارگیری روش های ‏مذهبی ‏ می داند. برخی دیگر از روان شناسان مانند کلکتووگالانتز (1990) عقیده دارند اگر بیمارانی که دچار اضطراب و افسردگی اند همراه با دارو درمانی تحت‏ روان درمانی ‏مذهبی قرار بگیرند، سریع تر به‏ب‏ود می یابند. ‏ ‏به هر حال پژوهش های فوق، لزوم توجه به بعد معنوی بیماران و بهره برداری از اعتقادات ‏مذهبی ‏ آن ها را به عنوان یک پتانسیل مثبت درمانی مطرح می نماید. اکنون با توجه به رواج سریع بیماری های روانی در جوامع امروزی نیاز به انجام پژوهش های بیشتر در زمینه ی اعتقادات ‏مذهبی ‏ برای درمان این افراد و در نیتجه حرکت به سوی جامعه ای سالم احساس می شود که لازم است مورد توجه مؤسسات آموزشی قرار بگیرد. مط‏العه ی منابع اسلامی و نظرات دانشمن‏دان مسلمان این نکته را روشن می کند که التزام عملی به اعتقادات ‏مذهبی ‏ عامل بازدارنده بسیاری از بیماری ها، مخصوصاً بیماری های روانی است. (غباری بناب، 1374)

‏بنابه اعتقاد علامه طباطبایی «انسان در صورت پذیرش توحید و عمل به قوانین دین، ظرفیت ‏ر‏وانی‏ اش‏ گسترده تر می شود، در غیر ا‏ی‏ن‏ صورت احساس ناخوشایند و زندگی تیره و تاری خواهد داشت. (رضایی، 1378) بنابراین به نظر می رسد که افراد پایبند به برنامه های دین و دستورات آن به بسیاری از بیماری های روانی مبتلا نشوند. هر چند این نتیجه گیری از دیدگاه متفکرین اسلامی کاملاً منطقی است ولی مقبولیت عام نیافته است و بعضی از مردم معتقدند که افراد غیر

👇محصولات تصادفی👇

رسامه فرهنگسرای جوان اسلامی ایرانی پاورپوینت ارزشیابی شایستگی کارکنان سازمان پاورپوینت در مورد International Health Organization سازمان بهداشت جهانی تحقیق برق مشهد دانلود پاورپوینت باغ های کهن ایران