👈 فروشگاه فایل 👉

کتاب هملت شکسپیر نسخه کامل

ارتباط با ما

... دانلود ...

کتاب هملت شکسپیر نسخه کامل

دانمارک، قرن پانزدهم، هملت شاهزاده دانمارک با شنیدن خبر مرگ پدرش، به کاخ پادشاهی می‌آید و می‌بیند عمویش کلادیوس بر تخت نشسته و بدون کوچک‌ترین احترامی به آداب و رسوم، با مادرش -ملکه گرترود-نیز ازدواج کرده است. هملت از این اوضاع برآشفت و بدگمان شد. تا این‌که یک شب خواب دید روح پدر به هملت می‌گوید که کلادیوس او را از طریق چکاندن زهر در گوشش به وقت خواب کشته است و درخواست انتقام می‌کند. هملت قول می‌دهد از دستور او اطاعت کند.

با ورود دسته ای بازیگر دوره‌گرد، هملت برای اطمینان از درستی سخنان روح و شبح پدر، از آن‌ها می‌خواهد نمایش‌نامه‌ای به نام قتل گوندزاگا را در حضور شاه به روی صحنه بیاورند. موضوع این نمایش‌نامه، به گونه‌ای بازآفرینی جنایت کلادیوس است و داستانش به ماجرای کشته‌شدن شاهی به دست برادرش مربوط می‌شود. شاه به هنگام تماشای نمایش آن‌چنان دچار آشفتگی می‌شود که مجبور به ترک تالار نمایش می‌شود. این عکس‌العمل کلادیوس به نمایش، جرم او را به‌طور حتم ثابت می‌کند.

هملت پس از این ماجرا، بی درنگ پیش مادرش می‌رود و به زودی صدای نزاع مادر و پسر اوج می‌گیرد و هملت به مادرش اعتراف می‌کند که چقدر از وی متنفر است و وقتی سایه‌ای را در پرده اتاق می‌بیند و چون تصور می‌کند که شاه در پشت پرده گوش ایستاده است، شمشیر را می‌کشد و در پرده‌های سنگین فرو می‌برد، ولی پولونیوس (پدر اوفلیا) معشوقه هملت – که در پشت پرده پنهان شده به جای کلادیوس به اشتباه کشته می‌شود. کلادیوس که تصمیم به نابودی هملت گرفته، ولی نمی‌خواهد آن را آشکار کند؛ او را به انگلستان می‌فرستد. در این سفر دو دوست دوران تحصیل او به نام‌های روزن کرانتس و گیلد نسترن نیز همراه هملت اعزام شده‌اند، اینان نامه‌هایی مبنی بر حکم قتل شاهزاده را با خود دارند، اما با عوض‌شدن نامه‌ها به جای هملت این دو نفرکشته می‌شوند.

در این اوضاع لایریتس پسر پولونیوس برای انتقام پدر، به دنبال هملت است هم چنین اوفلیا که از کشته‌شدن پدرش به دست محبوب از شدت غم و اندوه دیوانه شده، پس از آن‌که چندگل از کرانه رود می‌چیند؛ خود را در آب می‌افکند و غرق می‌شود.

هملت، پس از این‌که متوجه توطئه قتل خودش می‌شود؛ به دانمارک بر می‌گردد. کلادیوس در ظاهر می‌خواهد هملت ولایرتس را آشتی دهد، به خواهش او هر دو موافقت می‌کنند که برای سنجیدن خود، نه در یک دوئل، بلکه در مبارزه‌ای نمادین شرکت کنند تا به داستان غم‌انگیز پایان داده شود. اما به لایریتس، شمشیری می‌دهند که نوکش به زهر کشنده آغشته است، در طول این مبارزه تن به تن، کلادیوس جامی زهرآلود به هملت می‌دهد، ولی گرترود بی‌خبر جام را سرمی‌کشد و می‌میرد. سپس هملت زخمی می‌شود، اما پیش از مرگ، ایریتس را زخمی کشنده می‌زند. هملت ولایریتس هردو مجروح شده‌اند و می‌دانند که مرگ‌شان حتمی است، پس در پایان هردو به‌سوی کلادیوس حمله می‌برند و او را از پای درمی‌آورند.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت درباره متغیرها (VARIABLES پروپوزال رشته مدیریت ارتباط هوش عاطفي با فرهنگ سازماني مبانی نظری نوسانات بازار سهام دانلود پاورپوینت ریاضی دبستان مبحث تم 19 دانلود پاورپوینت جلسه اول نگاره های 1و2و3