👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق هماتوم های مغزی

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق هماتوم های مغزی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 7 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏هماتوم های مغزی

‏سکته های مغزی به دو دسته ی: خونریزی داخل ججمه ای (هماتوم اینتراسربرال) ‏و خونریزی زیر عنکبوتیه (‏ه‏ماتوم ساب آراکنوئید‏) تقسیم ‏ ‏می شوند‏.

‏- ‏خونریزی زیر عنکبوتیه‏ ‏: SAH

‏شایع ترین علت آن سوراخ شدن‏ ‏آنوریسم در حلقه ویلیس می باشد و ممکن است به علت شکستگی استخوان با زیلار جمجه ای نیز به وجود آید و باعث می شود که خون در مایع CHF‏ پخش شود‏ و ما در اینجا بیشتر هموراژی داریم‏.

‏تظاهرات بالینی‏:

‏پارگی آنورسم باعث بروز سردرد ناگهانی همراه با فقدان هوشیاری، درد و سفتی پشت گردن و ستون فقرات، اختلالات بینایی، وزوز گوش، سرگیجه و همی پارزی، خونریزی شدید باعث کما و مرگ فرد می شود‏.

‏یافته های تشخیصی‏:

‏1- جهت تعیین اندازه و محل هماتوم CT‏ اسکن و آنژیوگرافی‏ ‏مغزی انجام‏ ‏ می شود. در CT‏ خون مانند رگه های برگ دیده می شود‏.

‏درمان:

‏ 1- در صورت مشخص نبودن جای خونریزی برای کاهش ICP‏ از داروهایی که CSF‏ را کاهش می دهند مانیتول و گلیسرول استفاده می شود و اگر ICP‏ افزایش نداشته باشد Lp‏ انجام می شود‏.

‏2- استراحت در بستر. 3- مصرف آرام بخش ها

‏عوارض: 1- هیپوکسی مغزی 2- اسپاسم عروقی طی 14-4 روز بعد از خونریزی اولیه‏ درمان جراحی و‏استفاده ازca ‏ بلاکرها مثل وراپامیل، نیفیدیپین 3- افزایش Icp‏ 4- افزایش فشارخون سیستمیک: حفظ فشارخون در حد mmHg‏ 15

‏مراقبت پرستاری‏:

‏1- ایجاد محیط غیر محرک 2- پیشگیری از افزایش ICP‏ و خونریزی بیشتر 3- ‏استراحت مطلق ‏4- بالابردن سرتخت‏ 30-15 درجه یا کاملاً صاف

‏ 5- جلوگیری از افزایش فشارخون (مانع بروز ‏مانور و السالوا‏، عطسه شدید، فشار وارد آوردن بر تخت‏) 6- نور کم اتاق و محدویت ملاقاتی ها 7- بررسی پاها از نظر ورم، حساسیت و تغییر رنگ‏.

‏- ‏خونریزی داخل مغزی‏: ICH‏

‏در واقع وارد شدن خون به داخل بافت مغز است

‏درمان دو نوع است: 1- اگر عارضه تدریجی باش تدابیر پرستاری شامل کنترل ICP‏، ‏دقت در مصرف مایعات، ‏الکترولیت ها و داروهای ضد فشارخون و عدم دستکاری جمجمه می باشد چون این نوع‏ خونریزی ‏خود به خود محدود شونده است‏ و بررسی از لحاظ GCS‏.

‏2- اگر ICP‏ به حد غیر قابل کنترلی بالا برود از طریق ‏کرانی‏وتومی لخته‏ برداشته و خونریزی کنترل می شود.‏

‏تدابیر تشخیص‏: CT‏ اسکن و MRI‏ .

‏نکته 1: جلوگیری از آسیب دیدگی های ثانویه که عبارتند از ‏ادم مغزی، افت فشارخون ‏و دپرسیون تنفسی ‏ضروری می باشد‏.‏

👇محصولات تصادفی👇

مدیریت چیست؟ پاورپوینت ایمنی در کارگاههای ساختمانی بررسی میزان تحمل استرس بین دانشجویان مجرد و متاهل رشته روانشناسی مبانی نظری تصمیمات مالی پاورپوینت در مورد فرایند یادگیری