👈 فروشگاه فایل 👉

جامعه شناسی معماری اسلامی چیست؟

ارتباط با ما

... دانلود ...

جامعه شناسی معماری اسلامی چیست؟

مقدمه

هنگامي که تمدن پا به عرصه وجود گذاشت، خيزشي جدي در ارائه مهارتهاي موجود ايجاد شد که اينک در کشورهاي اسلامي و غيراسلامي بخوبي قابل رؤيت است که برخي از آنها به هزاره هفتم قبل از ميلاد مسيح (ع) باز مي‌گردد اما آنچه که بيشتر از ديگر هنرها توجه انسان را به خود معطوف داشت، معماري و هنرهاي تجسمي بود که انسان بر روي اشياء يا ساختمانهايي که مي ساخت از هنر خود بهره مند مي شد و آن را به نمايش مي گذاشت. معماري هنري بود که به غير از تنوعات رنگي، هويت و فرهنگ را نشان مي‌داد؛ به گونه‌اي که تجلي معماري در تصاوير يا کنده کاريها بخوبي نمايان است. در قصرهاي ساخته شده در زمان امويان کنده‌کاريهاي رنگي و غيررنگي با عکسهاي قديمي بسياري داشت. دست نوشته ها، ظروف و يا اثاثيه هايي که به علت تنوعات رنگي و نوع کار بر روي آنها از اهميت به سزايي برخوردارند، نشانگر ارتباط و علاقه انسان با هنر است.

بنابراين بايد ميان معماري و هنر معماري تفاوت قائل شد که دو مفهوم کاملا مجزا هستند. در معماري منظور ساخت و ساز در راستاي انجام وظيفه اجتماعي و خدمت رساني است. مانند ساختن اماکن مسکوني، عبادتي و يا تحصيلي. اما در هنر معماري تأکيد بر استفاده از شاهکارهاي هنري و دستاوردهاي تزئنيي بر روي ديوارها، سقف، ستونها، پنجره ها و درهاست و حتي باغها و حوض ها نيز به گونه اي با هنر معماري ترکيب مي شوند تا تأثيرگذاري بنا بر بيننده بيشتر شود.

هنر معماري اسلامي به واسطه وجود معماران زبردست که فعاليتهاي ابداعي انجام

مي دادند با رعايت يکسري اصول خاص بسط و گسترش يافت که اين هنر بر درايت و نوع نگاه ديني شخص صحه مي گذاشت؛ در واقع اين نوع معماري بر نظرات، تجارب و ابتکاراتي متکي بود که معمار از آن بهره مي گرفت. اين مسئله منجر به تنوع در معماري اسلامي شد و با توجه به اينکه اين معماري از زبان قرآن نشأت مي گرفت، عمق و غناي تمدن اسلام را با بهره گيري از روح معنويت نشان مي داد.

👇محصولات تصادفی👇

دانلود پاورپوینت اختلال های شخصیت پاورپوینت درباره طراحي در ارگونومي دانلود پاورپوینت اختلال در تمرکز پاورپوینت فرآیند خودارزیابی در سازمان پاورپوینت مزاج نهایی